SEO OPTİMİZASYONU

Arama Motoru Optimizasyonu

Türkçe anlamıyla Arama Motoru Optimizasyonu demektir. SEO web sitelerinin arama motorları tarafından kolay bulunabilir olması için yapılan çalışmalardır. SEO web sitelerin arama motorlarında kullanıcılara organik olarak ulaşması için yapılan tüm teknik çalışmalar olarak da adlandırılabilir. Arama motorları tarafından siteniz kolay bulunabilir ve taranabilir ise kullanıcılar tarafından da web siteniz bir o kadar kolay bulunabilir demektir.

SEO çalışmalarında şirketler anahtar kelimelerini arama motorlarında üst sıralara taşımaya çalışır. Google, Yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda bulunmanız demek sitenize daha fazla kullanıcı girmesi, daha fazla görünür olmanız, daha fazla etkileşim almanız, müşteri potansiyelinizin artması, satışlarınızın artması ve kurumsal olarak daha kolay büyümeniz anlamına gelmektedir.

team

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizayonunu kompakt ve uzun vadeli bir çalışma olarak düşünmek gerekir. Kısa vadede başarı rekabetin bulunduğu alanda zaten kolay değildir. Rekabetin az olduğu bir durumda ise suni bir başarı elde edilmiş olunur. Çünkü rakibiniz her an olabilir.

Arama motoru optimizasyonunu etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların her biri ayrı bir öneme sahip ve SEO kalitemize arttırmaya yöneliktir. Optimizayon genellikle On Page SEO ve Off Page SEO olarak ikiye ayrılır.


On Page SEO yani Site içi SEO

Site içi SEO web sayfanız üzerinde yapacağınız teknik ve içerik odaklı değişiklikleri kapsamaktadır. Sitemizin kod yapısı, Kod içerik oranı, Meta tag kullanımı, link yapıları, sayfa linklendirmeleri, site hızı, görsel alt etiketleri, blog yönetimi, tabi ki en önemlisi kaliteli ve özgün içerik.


OFF Page SEO yani Site dışı SEO

Site dışı SEO çalışmalarının en önemlisi backlink’dir. Backlink sitenize herhangi bir siteden gelen yönlendirmedir. Tabi ki backlink tanımındaki gibi sitemize herhangi bir siteden link almak bize fayda sağlamayacaktır. Hatta zarar görmemize bile neden olabilir. Sitemize başka sitelerden link alırken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Google sürekli algoritmasını yenilemektedir. Google’ın algoritmasını yenilemesi ve geliştirmesi kullanıcıların daha doğru bilgiye ulaşması ve SEO için yapılan manipülasyonları engellemek içindir. Eskiden günümüze SEO teknikleri sürekli değişmektedir. Günümüzde artık backlink sayısından çok kalitesi önemlidir. 1 adet kaliteli link 10 adet linkten daha önemlidir. Aynı içeriği birden fazla sitede yayınlayıp link almamızda bize fayda sağlamayacaktır. Herhangi bir siteden değil sektörümüze uygun sitelerden ve bizden daha kaliteli Page rank ve Trusth rank değerleri daha iyi olan sitelerden alacağımız backlinkler önemlidir.

Bunun yanı sıra sosyal link dediğimiz sosyal medya platformlarımızda içeriklerimizi paylaşıp sitemize linklendirme yaparak sitemizdeki trafik artışını ve SEO ya katkı sağlayabiliriz.


SEO Şirketler İçin Neden Önemli?

Binlerce kişi Google’da her gün bir çok kez arama yapıyor. Arama yapma sebebi ürün veya hizmet odakları olanların sayısı gün geçtikte artıyor. Ayrıca arama yapanların çoğu ilk sayfada aradığını bulmak istiyor. Google da ikinci veya üçüncü sayfalara geçiş ve satış oranı oldukça düşük. Eğer sattığınız ürün veya verdiğiniz hizmeti arayanlara gösteremiyorsanız ne kadar güzel bir siteniz veya ürününüz olursa olsun bir işe yaramaz. Bu yüzden büyük, küçük fark etmeksizin tüm şirketler için SEO’nun önemi büyüktür. Organik trafiğiniz ile yaptığınız satışlar sizin karlılığınızı çok yukarlara çekecektir.


Basit ve Özgün Olun!

Artık günümüzde çeşitli manipülasyonlarla üst sıralara çıkmak hem Google tarafından gelişen algoritmalar ile engelleniyor hem de kullanıcılar bilinçlendikleri için sayfada sadece kendilerini siteye sokabilmek için yazılmış bir sürü gereksiz içerik veya aldatıcı içerikleri anlayıp siteyi terk ediyorlar.

Aslında kullanıcılar sitenizi kolayca bulabilmek, sitenizde vakit geçirmek ürün veya hizmet satın almak istiyor. Bunun için onları ve Google’ı kandırmaya gerek yok. Temel kuralları yerine getirip kullanıcıların arayacaklarını kolayca bulmalarını ve bulduklarındaki deneyimi onlara uygun hale getirdiğiniz takdirde başarıya ulaşacaksınız demektir. Ajans DMA olarak bu şekilde çalışarak başarıyı hedefliyoruz.

Sadece belirli anahtar kelimelere yönelerek bu kelimeler üzerinden çalışma yapmıyoruz. Çünkü SEO’nun kompakt yapılması gereken bir çalışma olduğunu düşünüyor ve müşterilerimize bunu anlatıyoruz.

ÜCRETSİZ ANALİZ FORMU